اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَل

نقدی بر صحبت های وزیر محترم ارتباطات و فن آوری اطلاعات

بسمه تعالی

 

نقدی بر صحبت های وزیر محترم ارتباطات و فن آوری اطلاعات

با سلام

طبق بند ۶ تصویب نامه هیات محترم وزیران به شماره ۱۶۳۹۵۵ مورخه ۸۵/۲/۸ که صراحتا اعلام نموده است کلیه ی تعهدات شرکت مخابرات ایران اعم از حقوق و مزایا ، حق بیمه ، بازنشستگی ، ارتقای مدرک و گروه و سایر تعهدات شرکت نسبت به کارکنان محترم پس از واگذاری به بخش خصوصی ، کماکان محفوظ و در تعهد شرکت واگذار شده باقی میماند و همچنین طی نامه شماره ۷۳۵۲ ج/م مورخ ۹۲/۷/۳۰ این موارد به معاونت حقوقی و تنظیم مقررات شرکت مخابرات ایران صراحتا ابلاغ گردیده و از طرفی طبق بند ۶۲ از ردیف ۸۶ قانون بودجه سال   ۹۲ و بند ۸۳ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) که شرکت متولی (شرکت مخابرات ایران) مکلف به استمرار بیمه و قرارداد مستقیم با کارگران ، پیمانکاران و کارگزاران روستایی تا زمان بازنشستگی طبق شرایط و ضوابط مقرر در قانون کار میباشند که در مورخ ۹۳/۱۲/۴ تحت شماره ۴۸۸/۸۷۰۳۵  ازطرف مجلس به دولت ابلاغ گردید و وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات ، تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی ، ملزم به رفع مشکلات اجرایی بند (۶۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور مربوط به کارگزاران مخابرات روستایی  گردیدند . مطلع شدیم که جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهور به اتفاق تعدادی از وزرا از جمله آقای محمود واعظی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات قصد دارند در مورخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ از چند شهر استان خراسان از جمله شهرستان تربت حیدریه بازدید و چند طرح را افتتاح نمایند . به عنوان اعضای کانون کارگران مخابرات خراسان رضوی تصمیم گرفتیم که فرصت را غنیمت شمرده و برای بیان مشکلات کارگران مخابرات روستائی تمام موارد را کتبی تهیه نموده و در ملاقات کوتاهی ضمن بیان موارد به وی تقدیم نمائیم تا از سهم وزارت ارتباطات در اجرائی شدن بند  ۶۲ ردیف بودجه سال  ۹۲ و بند ۸۳ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مطلع شویم . این ملاقات حاصل و خواسته هایمان بیان و مشکلات نیز ، هم شفاهی و هم کتبی در حضور جناب دکتر باستانی نماینده محترم مردم تربت حیدریه و جناب آقای موهبتی فرماندار شهرستان و دکتر براری معاونت محترم حقوقی دولت و مجلس وزارت فناوری ارتباطات و اطلاعات و مهندس کارگزار به حضور ایشان تقدیم شد و گزارش مفصل آن کاملا به وضوح شرح داده شد و در مورخ ۱۹ اسفند ، هم در سایت کانون خراسان رضوی درج گردید و هم اینکه در گروه تلگرامی خراسان و سایر استان ها بازتاب داده شد .

اما جناب آقای دکتر واعظی در مورخ ۹۵/۱۲/۱۹ در شهرستان خواف و در مصاحبه با خبرنگاران موارد دیگری را بیان نمودند که در شهرستان تربت حیدریه اتفاق نیفتاده و معلوم نیست چرا این موارد را بیان نمودند . لذا بر آن شدیم در این خصوص توضیحاتی را بیان نمائیم :

۱-ایشان فرمودند "برای تغییر وضعیت کارگزاران شرکت مخابرات به یک چارچوب مشخصی رسیدیم" این چارچوبی که ایشان فرمودند در ملاقات با نماینده کانون اتفاق نیفتاده است . این موارد اگر اتفاق می افتاد در گزارش مورخ ۹۵/۱۲/۱۹ در سایت کانون اعلام می گردید . در تربت حیدریه مواردی به صورت گلایه از شرکت مخابرات خواسته شد که موکول گردید در مذاکرات سه جانبه شرکت مخابرات ، نمایندگان کارگزاران مخابرات و جناب آقای دکتر براری معاونت محترم حقوقی دولت و مجلس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در اولین فرصت کاری که اگر محقق شود برگزار گردد . برای همین مورد هم ایشان نتوانستند محتوای توافق ادعائی خود را برای خبرنگاران توضیح دهند چون که توافق اصلا به عمل نیامده بود .

۲-ایشان در قسمت بعدی صحبتشان فرمودند "کارگزاران مخابرات هنوز فکر میکنند مخابرات شرکت دولتی هست و به دنبال رسمی شدن و دولتی شدن هستند در صورتی که شرکت مخابرات یک شرکت خصوصی هست مثل دیگر شرکتهای خصوصی ، الان با بقیه شرکتهای خصوصی چگونه عمل میشود؟ آنها هم همینطور عمل میکنند ."

ما کارگران مخابرات به امور خود واقف بوده و هرگز فکر نمی کنیم که شرکت مخابرات هنوز دولتی است . مگر ما تاکنون چیزی فراتر از قانون از شرکت مخابرات خواسته ایم ؟ مگر از قانون تصویب شده مجلس چیزی فراتر می توانیم درخواست کنیم ؟

جناب وزیر! آیا وزارت ارتباطات هنوز مالک و صاحب شرکت مخابرات است که به نیابت از آن شرکت ،  اصول بی طرفی دولت را رعایت نکرده و با ما مقابله می نمایید ؟ اگر مخابرات خصوصی شده و دولتی نیست سوال این است که چرا در مورد خواسته ما و اجرای مصوبات قانون مجلس شورای اسلامی از شرکت مخابرات توضیح نمیخواهید تا پاسخ ما داده شود . در عوض خودتان به نیابت از شرکت مخابرات با ما مجادله و رفتار می نمایید . آیا این رفتار وزیر محترم جای سوال دارد یا خواسته قانونی ما؟

ما از شما (آقای واعظی) به عنوان متولی قانون و یکی از مسئولین اجرائی تقاضا نمودیم  برای ما " استمرار خدمت تا زمان بازنشستگی" و "اجرای طبقه بندی مشاغل" را مهیا نمائید و از "انعقاد قرارداد غیرمستقیم ، واگذاری این امور به پیمانکاریهای شرکتهای وابسته ، انعقاد قرارداد غیرمستقیم کوتاه مدت ، انعقاد قرارداد غیرمستقیم پاره وقت ، انعقاد قرارداد کارمزدی و یا به قول مدیران شرکت مخابرات پروانه ای"  جلوگیری نمایید . کدام یکی از این خواسته های ما نشان دهنده این است که هنوز ما فکر می کنیم مخابرات دولتی است .

۳-جناب آقای دکتر واعظی فرمودند "تا زمانی که کارگزاران به این چارچوبی که مورد حمایت من هم هست متعهد هستند مشکلشان را حل میکنیم اما اگر بخواهند یکسری توهماتی داشته باشند و فکر کنند شرکت مخابرات مثل شرکت زیرساخت دولتی هست تغییر یا تبدیل وضعیت ندارد و مسایل مربوط به حقوق و دستمزد آنها یک مکانیزم خاص خودش را دارد و به این موارد مرتبط  نمی شود".

برای ما سوال است که چارچوب مورد نظر آقای واعظی چیست که ما تابع این چارچوب باشیم ؟ ما فکر می کردیم در این کشور چارچوب قانون باید مهم و اجرائی باشد . اما الان چارچوب دیگر و نامعلومی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد که برای بدست آوردن حمایت جناب وزیر باید از آن تبعیت نمود . صحبت از یک سری توهمات شده و به نظر ایشان کارگران مخابرات روستائی دارای یک سری توهمات می باشند .

مگر مکانیزم حقوق و دستمزد شرکت مخابرات چیست؟ چرا خاص است  و به کدام موارد مرتبط نمی شود یعنی  به "انعقاد قرارداد مستمر تا زمان بازنشستگی " مرتبط نمی شود ؛ به  "طبقه بندی مشاغل " مرتبط نمیشود و یا "جلوگیری از "انعقاد قرارداد غیرمستقیم ، واگذاری این امور به پیمانکاریهای شرکتهای وابسته ، انعقاد قرارداد غیرمستقیم کوتاه مدت ، انعقاد قرارداد غیرمستقیم پاره وقت ، انعقاد قرارداد کارمزدی و یا به قول مدیران شرکت مخابرات پروانه ای" مرتبط نمیشود . ما در نامه و خواسته هایمان این موارد بود . جناب وزیر! قانون شکنی و قانون گریزی شرکت مخابرات و یا "حل مشکلات کارگران مخابرات روستائی " به کجا مربوط میشود ؟ آیا جنابعالی تا به حال دستور تشکیل حداقل یک جلسه برای حل و فصل مشکل کارگران مخابرات روستائی و مدیران شرکت مخابرات در وزارت متبوع خود صادر فرموده اید ؟ شما که حتی یک جلسه برای حل و فصل مشکلات آنها نداشته اید چگونه مطلع شدید که آنها (کارگران مخابرات روستائی ) دارای توهم هستند؟ به نظر می رسد اطلاع رسانی های نادرست پیرامون مسائل این کارگران به جنابعالی باعث چنین اظهارنظراتی شده و دردناک تر اینکه اصول بی طرفی از جانب شما رعایت نشده است . برای نمونه :

۱-  بیانات جنابعالی در جلسه علنی مورخ ۹۵/۴/۱۳ مجلس شورای اسلامی ؛ در پاسخ به سوال نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکلات کارگزاران فرمودید "شرکت مخابرات براساس اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذارشده است . وزارت ارتباطات مصوبات مجلس را با جدیت دنبال می‌کند اما انتظاراتی که جدیدا از کارگزاران مطرح می‌شود ، در توان شرکت مخابرات ایران نیست اما اگر نقصی وجود داشته باشد ، آمادگی رفع آنرا داریم " در نقل قول دیگری از طرف شما گفته شده " اجرای طرح طبقه بندی نوعی زیاده خواهی از جانب کارگزاران روستایی میباشد و اما با مصوبه۸۳  مجلس ، علیرغم بار مالی و تعهد نداشتن شرکت مخابرات بواسطه خصوصی بودن ، مشکل این عزیزان تا حدودی رفع گردید و چنانچه مشکلی دارند حضوری به بنده ابلاغ نمایند.۲-  نامه شماره ۷۳۶۰۳ مورخ ۹۵/۸/۵ جنابعالی به جناب آقای دکتر ربیعی وزیر محترم تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر جلوگیری از تسری طبقه بندی مشاغل و رفاهیات کارگران مخابرات روستائی هم شان کارگران شرکت  مخابرات  و نیاز به تعدیل نیروی کار در شرکت مخابرات (آن هم کارگران مخابرات روستائی)

۳-جناب آقای دکتر واعظی ! در نظر داشته باشید که حضرتعالی از شرکتی در حال حاضر حمایت می کنید که قانون شکنی و قانون گریزی آن برای قوه قضائیه ، نمایندگان مجلس ، مسئولین سطح کشور ، سازمان تامین اجتماعی ، مسئولین سطح استان ها و خبرگزاریها و رسانه ها کاملا مشهود است و در این رابطه مدارک و مستندات بیشماری وجود دارد . دو نمونه ی بارز موارد استنکاف شرکت مخابرات از قانون برای نمایندگان محترم مجلس محرز گردید : 

۱-۳- عدم پوشش بیمه و واریز حق بیمه کارگزاران مراکز مخابرات روستایی که از تاریخ ۸۸/۱۰/۲۱ تاکنون اشتغال داشته اند توسط شرکت مخابرات ایران

۲-۳- ازتاریخ ۹۰/۱۲/۳۱ به بعد در مورد انعقاد قرارداد مستقیم کارگزاران مراکز مخابرات روستایی که تاکنون اشتغال داشته اند مطابق قانون کار و به صورت یکنواخت و کشوری هیچگونه اقدامی به عمل نیامده و به جای آن قرارداد مصالحه کار یا قرارداد واسطه ای با شرکت پیمانکار تنظیم شد و در اختیار کارگزاران قرار گرفت که مورد موافقت و امضا واقع نشده است.

دو بند از گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد عدم پایبندی دستگاههای ذیربط (شرکت مخابرات) به حل مشکلات بیمه ای کارگزاران و پیمانکاران مخابرات روستایی در جلسه شهریور ماه سال ۹۱ مجلس شورای اسلامی در اجرای ماده ۲۳۳ آیین نامه داخلی مجلس قرائت شد و نمایندگان مجلس با ۱۴۷ رای موافق ، ۱۱ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع از ۲۳۶ نماینده حاضر ، گزارش کمیسیون اجتماعی را تایید کردند و براساس این تایید موضوع برای پیگیری قضایی به قوه قضائیه ارجاع شد .

۴- لازم دانستیم مواردی را به استحضار جنابعالی برسانیم :

کارگران مخابرات روستائی حداقل دارای دیپلم و حداکثر فوق لیسانس می باشند و تجربه خدمتی آنان از ۵ سال تا ۳۵ سال بوده و آنها اغلب عضو شوراهای اسلامی روستا می باشند . آنها جنگ دیده و رزمنده و ایثارگران  دیروز جبهه ها ومعتمدین امروز در مکان خدمتی خود میباشند . رشد و توسعه  شرکت مخابرات در روستاها با دستان پرتوان آنها انجام شده است . به مکانیزم دستمزد هم در قانون کار آشنائی دارند و نیز در شرکت مخابرات ، تفاوت ها و تبعیض ها را خوب درک می کنند. بسیار قانون دان هستند و برای قانون هم احترام قائل هستند و امورشان را نیز در پناه قانون و حمایت نمایندگان و قانون گذاران پیش می برند . به چارچوب اشخاص ، کاری ندارند به چارچوب قانون اهمیت می دهند . در گفتارشان موارد کذب جائی ندارد و گفتارشان در مکان و زمان متفاوت تغییر نمی نماید . برای مدیران و بزرگترهای خود جانب ادب و احترام نگاه میدارند. خواسته آنها در چارچوب قانون و موارد زیر می باشد:

۱-  مصوبه بند ۶۲ از ردیف ۸۶ قانون بودجه سال ۹۲  و بند ۸۳ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)

۲-  تفسیر مجلس از قانون که در نامه جناب آقای امیدوار رضائی معاون قوانین مجلس طی نامه شماره ۴۸۵۱۷ مورخ ۹۵/۷/۶ به جناب آقای پزشکیان معاونت محترم مجلس شورای اسلامی اعلام شده است .

۳-  نامه شماره ۱۴۱۷۲۸ مورخ ۹۵/۸/۱ و   ۱۵۸۰۱۷ مورخ ۹۵/۸/۱۹ مدیرکل روابط کار و جبران خدمت به مدیران کل استانها و جناب آقای باطنی معاونت نیروی انسانی شرکت مخابرات 

۴-مواد ۳۴ و ۳۸ و ۴۸ و ۴۹ و ۵۰ و ۹۱ و ۱۳۱  قانون کار

با آرزوی موفقیت و سلامتی برای همه مسئولین که در فکر و عمل خود چیزی جز سربلندی نظام جمهوری اسلامی و آسایش و آرامش ملت ایران نمی خواهند .

کانون کارگران مراکز مخابرات روستائی خراسان رضوی

 منبع خبر: خواف نیوز ، خبرگزاری تسنیم
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
رحیمی
دوشنبه 14 فروردین 1396 08:26 ق.ظ
سلام جناب آقای قربانزاده مدیر کانون مخابرات کل کشور واقعا خداوند نگهدار شما وخانواده باشدکه با تلاش بی وقفه شما ودوستان دیگر جای یاوه گویی دنیا پرستان ومظلوم کشان در این دنیا تنگ میشود انها انتظار چنین قانون محکمی را نداشتند در جایگاهی نیستند که بتوانند چیزی را تغییر دهند تا خدا باماست ونمایندگان دلسوز داریم پیروزی با ماست
رحیمی
دوشنبه 14 فروردین 1396 08:26 ق.ظ
سلام جناب آقای قربانزاده مدیر کانون مخابرات کل کشور واقعا خداوند نگهدار شما وخانواده باشدکه با تلاش بی وقفه شما ودوستان دیگر جای یاوه گویی دنیا پرستان ومظلوم کشان در این دنیا تنگ میشود انها انتظار چنین قانون محکمی را نداشتند در جایگاهی نیستند که بتوانند چیزی را تغییر دهند تا خدا باماست ونمایندگان دلسوز داریم پیروزی با ماست
علی شاهرخی
چهارشنبه 25 اسفند 1395 10:27 ق.ظ
سلام جناب آقای قربانزاده وهیئت همراه واقعا خداوند نگهدار شما وخانواده باشدکه با تلاش بی وقفه شما ودوستان دیگر جای یاوه گویی دنیا پرستان ومظلوم کشان در این دنیا تنگ میشود انها انتظار چنین قانون محکمی را نداشتند در جایگاهی نیستند که بتوانند چیزی را تغییر دهند تا خدا باماست ونمایندگان دلسوز داریم پیروزی با ماست
کارگزارمخابرات روستایی
چهارشنبه 25 اسفند 1395 12:02 ق.ظ
باسلام به مدیران محترم سایت که بی وقفه دراطلاع رسانی به همکاران تلاش و کوشش می کنند.اجاداردازهیأت مدیره کانون قدردانی شود که با جدیت خویش درپیگیری مشکلات کارگران ازهیچ تلاشی فروگذاری ننموده اند.متأسفانه در موقعیتی قرارگرفته ایم که کارفرما با بی شرمی تمام قانون را نادیده گرفته و بزرگانی نیز هستند که علاوه بر عدم تذکر و به جای اینکه لااقل خودشان را به کوچه چپ بزنند خیلی صریح و آشکارا در این قانون گریزی و تضییع حقوق کارگران آنان را همراهی می کنند.خدا وند باری تعالی شاهد است و ما بدون شک احقاق حق خواهیم شد درپناه حق تعالی و از طریق بندگان خاص خودش ودلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی.انشاالله
کریمی از فارس
سه شنبه 24 اسفند 1395 09:20 ب.ظ
درود بی پایان به جناب اقای قربانزاده وجناب اقای هوشمند وتمامی اشخاصی که پیگیر حق وحقوق کارگزاران مخابرات روستایی میباشند. از حرفهای افرادی مثل دکتر واعظی نباید ناراحت ودلگیر شد این افراد مدتها پیش میباید صندلی خودشان را بخاطر نداشتن قدرت تصمیم گیری به افراد جوانتر واگذار میکردند .بهر حال تا انجمنهای صنفی کارگزاران مخابرات روستایی ایران فعال و پیگیر حقوق قانونی کارگزاران میباشند جای نگرانی نیست.با تشکر
محمد رضوانی
سه شنبه 24 اسفند 1395 01:33 ب.ظ
باسلام ازمطالب زیباوب حق جنابعالیان تقدیروتشکرمیکنم خواهشمندم کتبابرای وزیربفرستیدویاداوری فرماییدک ایشان زمانی ک میخواست ازمجلس رای اعتمادبگیردچگونه ازکارگران مخابرات روستایی حمایت میکرد
سه شنبه 24 اسفند 1395 01:18 ب.ظ
با سلام وتشکر. واقعا دست کانون درد نکند با این جوابهای خوب . به امید پیروزی ویاری خداوند.
ابراهیم محمدیان
محمد
سه شنبه 24 اسفند 1395 12:39 ب.ظ
باسلام احسنت ...
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic