اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَل

جهت اطلاع همکاران ؛ مستندات اخیر جهت اطلاع از چگونگی روند طرح طبقه بندی مشاغل


با درود و سلام به محضر تمامی همکاران محترم در سطح کشور ؛ از آنجا که کانون در مورخ ۹۵/۱۲/۲۲ مکاتبه ای با جناب آقای محجوب نماینده محترم مجلس در تهران داشتند و در همان روز ایشان محبت فرموده جهت تسریع موضوع ، نامه ای را به معاونت روابط کار وزارت ارسال نمودند که بعد از پیگیری های لازم بصورت حضوری و غیر حضوری توسط کانون ، مطلع گردیدیم که حوزه ی اداره کل روابط کار و جبران خدمت (جناب آقای ظریفی) به تفسیر از آغاز تا کنون روند طرح طبقه بندی مشاغل را به جناب آقای مشیریان معاونت محترم وزارت عارض گردیده که همین پاسخ به دفتر جناب آقای محجوب جهت استحضار و اطلاع کانون ارسال گردیده که وظیفه دانستیم مستند آنرا به استحضارتان برسانیم . ضمناً مستند توضیحاتی که کانون در روز قبل باب همکاری شما عزیزان برای اصلاح ایرادهای موجود در فایلهای ماده ۵۰ آن استان مطرح داشتند ، نامه ی وزارت به دفتر طراح محترم که استانهای مدنظر را مشخص نموده به محضرتان ارائه می گردد .
همکاران محترمی که فرد یا افرادی یا تشکل قانونی را مانع تجمع مدنظرتان متهم می نمایید ، کما فی السابق این کانون و شورای هماهنگی کشور مانع پیگیری فرد یا افراد از طرق مختلف از جمله تجمع که نسبت به اندیشه ی خود شایسته می دانند ، نبوده و نیست و برای هر برادر و خواهری که قصد دارد به روش خود کار را پیگیری نماید طلب توفیقات روزافزون و موفقیت داریم . همکاران محترم اگر جسارت نباشد توصیه می نماییم برای جلوگیری از سوء برداشتهای مختلف ، به جای کلمه تجمع از کلمه تحصن کارگری استفاده گردد که شاید تحصن جزو حقوق کارگران دیده شده باشد .
با تقدیم احترام ؛ کانون انجمنهای صنفی مراکز مخابرات

http://s9.picofile.com/file/8292583950/photo_2017_04_20_08_52_13.jpg
http://s9.picofile.com/file/8292583976/photo_2017_04_20_08_52_25.jpg
http://s8.picofile.com/file/8292583992/photo_2017_04_20_08_52_31.jpgداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ماحصل جلسه هم اندیشی مورخ ۹۶/۱/۲۷ انجمنهای صنفی با میزبانی کانون

بسم الله الرحمن الرحیم
با حمد و سپاس به درگاه ایزد منان و عرض سلام و ادب خدمت همکاران محترم ؛ بر حسب وظیفه و مبنی بر تقاضاهای مکرر همکاران ، ما حصل جلسه ی هم اندیشی مورخ ۹۶/۱/۲۷ در تهران را به اطلاع می رسانیم : 
۱- جلسه با قرائت کلام الله مجید در تهران سالن جلسات خانه کارگر ایران با حضور انجمنها و نمایندگان ۱۷ استان آغاز گردید .
۲- رئیس محترم کانون جناب آقای هوشمند ضمن عرض خیر مقدم و تشکر به تمامی همکارانی که دعوت را پذیرفته و حضور یافته بودند و تشکر از همکارانی که به دلایل موجه نتوانسته بودند در جلسه حضور یابند ، بیانات و توصیه هایی پیرامون برنامه های کانون و شورای هماهنگی برای رفع مشکلات موجود به عرض حاضرین رسانده و ابراز داشتند برای پیشبرد بهتر و توانمندتر ، نمایندگان محترم بایستی نخست در داخل استان خود با برنامه و همدلی و همفکری ، امور را پیگیر و انسجام لازم را داشته باشند و سپس به صورت متحد و یکسان در پایتخت مصوبه های به تایید رسیده ی استان خود را به عرصه ی عمل گذارند .
۳- نمایندگان محترم انجمن های هر استان به تفکیک در جایگاه ، حاضر و نظرات و پیشنهادات و انتقادات سازنده ی خود را بیان نمودند و سپس دبیر کانون آقای قربانزاده گزارش کاری کانون و شورای هماهنگی کشور را به عنوان دبیر اجرایی ، به استحضار حاضرین در جلسه رساندند و ابراز داشتند در سال ۹۵ متمم سال ۹۴ و علیرغم قانون گریزی های کارفرما و پیگیری های مجدانه و کارشناسی شده در قالب خرد جمعی توانستیم سوالهای مطرح شده ی کانون را طی نامه ای که توسط وزارت کار به مجلس فرستاده شده بود و به شکرانه ی ایزد منان حاصل خوبی را در تفسیر ماده ۸۳ برای تمامی همکاران ، بویژه همکارانی که از روستا به شهر تبدیل شده بودند و همکارانی که پس از خصوصی سازی وارد مجموعه گردیدند ، داشته باشیم و مکمل این مهم حاصل مراودتهای فراوان این کانون با وزارت و مکاتبات قانونی و تذکرات به موقع نسبت به ابراز نظرهای مدیرکل روابط کار ، صدور بخشنامه قرارداد دائمی توسط وزارت کار برای کارگزاران گردید که با همین دستاوردهای مفید ، همکاران در سطح کشور بویژه خراسان رضوی توانستند در هیاتهای تشخیص و حل اختلاف بالغ بر ۶۰۰ رای قطعی و لازم الاجرا در باب قرارداد دائمی دریافت نمایند که مستندات این کارهای انجام شده ، هم قبلاً از طریق سایت کانون و تلگرام و هم در این جلسه به رویت همکاران رسانده شد . 
در همین جلسه لیست فایلهای هر استان که جهت تهیه طرح طبقه بندی مشاغل ارائه شده بود و نواقص آن در بررسی پایانی وزارت کار توسط کارشناسان مشخص گردیده بود ، جهت رفع معایب مذکور به نمایندگان استانی تحویل گردید و سفارشات لازم پیرامون تسریع رفع نواقص به استماع همکاران رسانده شد . اینکه همکاران بایستی فایل دریافت شده را چنانچه از نظر مغایرت تعداد با فایل ارسالی به وزارت و از نظر مغایرت دستمزد قبل از طرح نسبت به همان لیست ارسالی اولیه و نیز محاسبه اعلام سابقه تا پایان ۹۴/۱۲/۲۹ و نه بیشتر ، معایبی را می بینند با مراجعه به اداره کل تعاون و کار استانشان رفع و به تایید آن اداره رسانده و به وزارت کار ، محضر معاونت روابط کار وزارتخانه هر چه سریعتر ارسال نمایند که حدود ۲۲ استان این مشکلات را داشته و فقط استانهای خراسان رضوی ، هرمزگان ، سمنان ، اردبیل و زنجان از این ایرادات مبرّی بودند . دبیر در این جلسه بعد از نشستی که با طراح داشت به همکاران متذکر شد مزد مبنا در فرمهای تهیه شده برای ماده ۵۰ نبایستی کمتر از حداقل ، یعنی روزانه ۲۷۰۷۲۲ ریال باشد . از آنجا که موارد مهم دیگری که در این جلسه و بیانات دبیر مطرح شد برای نوشتن در سایت از حوصله ی خوانندگان خارج است به همین موارد بسنده می نماییم چرا که گفت و شنودهای جلسه کاملا ضبط گردیده است .
۴- در انتهای جلسه آنچه که مدنظر کانون بود تشکیل کلاس و کارگاه آموزشی بود که برای تحقق این مهم از جناب آقای مهندس رشیدی کارشناس محترم روابط کار و طرح طبقه بندی مشاغل دعوت شده بود و ایشان با عنایت ، دعوت کانون و شورای هماهنگی کشور را پذیرفته و در این جلسه ، بسیار عالی به تمامی مشکلات و سوالات موجود نزد همکاران پاسخ و توضیح دادند و برنامه های مورد نیاز برای رسیدن به اهداف والا در سال ۹۶ را به استحضار حاضرین رساندند و سپس بعد از ناهار و نماز در جلسه ی پرسش و پاسخ ۲ ساعته تمامی ابهامات مطرح شده در ابعاد مختلف توسط مشاور محترم و دبیر ، پاسخ داده شد . این جلسه مصوباتی به همراه داشت که در صورتجلسه ی تهیه شده با امضا و ذکر صلوات به تایید همه ی همکاران رسانده و جهت اجرا و رویت شما به محضرتان ارائه می گردد . 
قابل ذکر است قبل از شروع رسمی جلسه جناب آقای دکتر محجوب نماینده ی محترم مردم تهران و رئیس فراکسیون کارگری ، افتخار دادند دعوت کانون را پذیرفته در جمع همکاران حاضر شده و رهنمودها و توصیه های مفیدی ابراز داشتند که برای همکاران ، قابل تامل و تجدید نظر در تصمیم گیری ها گردید که از مطرح نمودن همه ی مباحث معذوریم . اما سفارش به پیگیری امور شغلی در چارچوب قانون دور از تحرکات بیجا نموده و متذکر شدند بین کارگران کشور ، کارگران مراکز مخابرات روستایی موقعیت بهتری داشته و نتایج بهتری دریافت نموده اند .
۵- تمامی نمایندگان حاضر در جلسه ی ۹۶/۱/۲۷ جهت پیگیری امور از وزارت کار و مجلس ، شب را در تهران بیتوته نموده و روز دوشنبه بصورت دسته جمعی به وزارت کار محضر آقای هاشمی نژاد معاونت محترم طرح طبقه بندی مشاغل رفته و جویای اجرای طرح تهیه شده گردیدند که در این جلسه بیانات آقای هاشمی نژاد باعث خرسندی همکاران گردید و قرار شد هر استانی که اداره ی کار آن برای رفع مشکلات فایل ماده ۵۰ همکاری ننماید از طریق تماس با دبیر کانون ، این موضوع رفع گردد تا نمایندگان بتوانند لیست را هر چه سریعتر رفع عیب نموده و به وزارت ارسال کنند تا از طریق وزارت به طراح محترم داده شود . استانهایی که در جلسه حاضر نبودند و فایل استانشان را دریافت ننمودند می توانند جهت دریافت فایل استان و مطلع شدن از ایرادهای آن از طریق دبیر کانون به همین شکل عمل نمایند .
قابل ذکر است در مراجعه ای که حدود ۱۲ انجمن به وزارت داشتیم  پرسنل حوزه ی روابط کار ، متحدالقول از تلفنهای مکرر همکاران و گفتار نامطلوب و اعتراضات بی مورد و مزاحمتهای فراوان شاکی بودند و ابراز داشتند بعضی از همکاران شما در تماسهایشان رعایت شئونات گفتاری را ننموده و این وزارت را تهدید از باب تجمع و ... می نمایند . همکاران محترم دور از هرگونه جسارت ، کارگران مراکز مخابرات روستایی قطعاً افرادی قانونمند ، با شخصیت ، عزتمند و شرافتمند بوده و همیشه متکی بر قوانین و ضوابط موجود ، مشکلات خود را پیگیری می نمایند . آنهم توسط تشکلات کارگری مورد تایید وزارت تعاون که تمامی این افراد شخصیتهای حقوقی بوده و مراتب چگونگی برخورد با کارکنان وزارت را می دانند . لذا شایسته است دور از هرگونه حب و بغض و اختلاف نظرهای موجود خانوادگی کارگزاران ، از اینگونه تحرکات خودداری فرمایید که خدای نکرده به حیثیت این قشر ، لطمه ای وارد نشود . 
در پایان از جناب آقای دکتر محجوب و مجموعه ی خانه کارگر ایران و وزارت محترم تعاون و کار (معاونت روابط کار) ، جناب آقای رشیدی مشاور محترم و نمایندگان محترم انجمنهای استانی : آقای نوریمنش (لرستان) ، آقایان زارع پور و زارع (هرمزگان) ، آقای عظیم زاده (آذربایجان غربی) ، آقای احدی (آذربایجان شرقی) ، آقایان رضایی و فلاح (گیلان) ، آقایان اسدی و تنها (فارس) ، آقای بهمنی (کهکیلویه و بویر احمد) ، آقای شاه حسینی (چهارمحال و بختیاری) ، آقای مرادی (همدان) ، آقای عبدلی (اصفهان) ، آقایان احمدیها ، نوری زاده ، چگینی (قزوین) و عزیزانی که تایید مصوبات جلسه و کانون را قبول داشته و به دلایل موجه حضور نیافتند : آقایان آذری (خراسان شمالی) ، بنی خزایی (خراسان جنوبی) ، رستمی (سیستان و بلوچستان) ، رحمتی (کرمانشاه) ، حسام و حیدری (سمنان) ، نیام (بوشهر) و قادری (یزد) ؛ و آقایان هوشمند ، جهانشیری و قربانزاده ، هیات مدیره ی کانون و بویژه طراح محترم جناب آقای دکتر اثنی عشری ، کمال تقدیر و تشکر را داریم .
ایام به کام ، روزگار بر وفق مرادتان 
کانون انجمنها و شورای هماهنگی
http://s8.picofile.com/file/8292484234/photo_2017_04_19_08_28_09.jpg
http://s9.picofile.com/file/8292484242/photo_2017_04_19_08_28_38.jpgداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

عدم پرداخت سهم بیمه کارگزاران مخابرات روستایی/ پرداخت‌های پرسنلی در اولویت بود


گزارش تفریغ بودجه سال 94
عدم پرداخت سهم بیمه کارگزاران مخابرات روستایی/ پرداخت‌های پرسنلی در اولویت بود


به دلیل نبود نقدینگی و در اولویت قرارگرفتن پرداخت‌ های پرسنلی، حـق سهم بیمـه کارفرمایی تمامی کارگزاران و پیمانکاران مخابرات روستایی مربوط به قبل از واگذاری مخابرات به بخش خصوصی پرداخت نشد که مبین عدم رعایت قانون است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، گزارش تفریغ بودجه سال 94 توسط دیوان محاسبات منتشر شد.

طبق تبصره 14 بند الف دولت (وزارت ارتباطـات و فنـاوری اطلاعـات) مکلـف بـه پرداخـت حـق سـهم بیمـه کارفرمایی کلیه کارگزاران و پیمانکاران مخابرات روستایی به تاریخ قبل از واگـذاری مخـابرات ایران به بخش خصوصی از محل مازاد در آمد ردیف 149100 مندرج در پیوست شماره 2 این قانون نسبت به مبلغ 45 هزار میلیارد ریال تا مبلغ دو هزار و 400 میلیارد ریال می باشد.

بر اساس گزارش تفریغ بند (الف) مطابق مفاد حکم این بند دولت مکلف به پرداخـت حـق سـهم بیمـه کارفرمـایی کلیـه کارگزاران و پیمان کاران مخابرات روستایی مشمول، از محل مازاد در آمد ردیف 149100 مندرج در پیوست شماره 2 قانون بودجه سال 1394 کل کشور نسبت به مبلغ تعیین شده تـا مبلـغ دو هزار و 400 میلیارد ریال بوده است . در پیوست شـماره 2 قـانون مذکور ذیل ردیف 149100 تحت عنوان «سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی »  8 ردیف درآمدی جمعاً بـه مبلـغ 51 هـزار و 400 میلیـارد و 500 میلیـون ریال پیش بینی گردیده است.  

با توجه به عملکرد مالی سـازمان تنظـیم مقررات و ارتباطات رادیویی موارد زیر قابل ذکر است:

علیرغم پیگیری هـا و اقـدامات قـانونی متعـدد وزارت ارتباطـات و فنـاوری اطلاعـات، بدهی های معوقه اپراتورهای مخابراتی وصـول نگردیـده، لـذا ردیـف درآمـدی 130417 فاقـد وصولی بوده است.

دلایل عدم تحقق کامل درآمد پیش بینی شده در ردیف درآمـدی 160154 در گـزارش تفریغ بند ز تبصره 19 قانون بودجه سال 1394 کل کشور درج شده است. مجموع درآمد وصول شده ذیل ردیف 149100 از درآمد پیش بینی شده کمتر بـوده، لـذا امکان تأمین و پرداخت مبلغ دو هزار و 400 میلیارد ریال از محـل مازاد درآمد مذکور میسر نبوده است.

از سوی دیگر در جدول شماره 9 قانون بودجه سال 1394 کـل کـشور ردیـف متفرقـه 150-530000 تحت عنوان «سهم بیمه کارفرمـایی کلیـه کـارگزاران و پیمانکـاران مخـابرات روستایی موضوع مازاد درآمد حاصل از مالکیت دولت در بخش ارتباطـات و فنـاوری اطلاعـات ردیف 130404 نسبت به مبلغ 33 هـزار میلیـارد ریـال بـا اعتبـاری معـادل دو هـزار و 400 میلیـارد ریـال در قالـب اعتبـار هزینه ای پیش بینی شده است.

ردیف درآمدی 130404 که صرفاً یکـی از ردیف های هشت گانه درآمدی ذیل ردیف 149100 مـی باشـد مبلـغ یکـصد و چهـل و سـه میلیــارد و هشتــصد و بیــست و هــشت میلیــون و هفتــصد و شــصت و چهــار هــزار ریال 000,764,828,143, مازاد وصولی داشته است . سازمان مدیریت و برنامه ریزی کـشور در قالب موافقتنامه مـورخ 1394/12/28 متبادلـه بـا سـازمان تـأمین اجتمـاعی، مبلـغ دو هـزار و چهارصد میلیارد ریال از محل ردیف متفرقه 150-530000 به سازمان مزبور ابلاغ نموده، لیکن به دلیل عدم وجود نقـدینگی و در اولویـت قرارگـرفتن پرداخـت هـای پرسنلی، هیچگونه تخصیصی از محل ردیف مذکور داده نشده که مبین عدم رعایت مفاد حکـم ب این بند می باشد.

شایان ذکر است، طبق مفاد حکم بند  ز تبصره 19 ماده واحده قانون صدرالذکر، برای مصرف منابع واریزی به ردیف درآمدی 160154 که یکی از هـشت 8 ردیـف درآمـدی ذیـل ردیف 149100 می باشد، تعیین تکلیف گردیده و ردیف متفرقه 140-530000 جهـت مـصرف منابع مزبور پیش‌بینی شده است .


منبع : خبرگزاری فارس

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مهم : قابل توجه مسئولین انجمنها و نمایندگان استانها

بسم الله الرحمن الرحیم

با درود و سلام به محضر تمامی همکاران محترم ؛ پیرو پیشنهاد هفته گذشته کانون و شورای هماهنگی کشور و مکمل آن مشورت کنفرانسی با تمامی نمایندگان محترم استانی توسط این کانون ، تصمیم قطعی متحدالقول بر آن شد تا جلسه ی هم اندیشی و همفکری پیرامون مشکلات موجود جهت رسیدن به اهداف والا در روز یکشنبه مورخ ۹۶/۱/۲۷ در تهران تشکیل گردد که این مهم قطعی می باشد و از همه ی نمایندگان محترم استانی علاوه بر دعوت تلفنی مجدداً دعوت می شود تا در این جلسه مهم حضور داشته باشند . حضور نمایندگان محترم استانی الزامی ست.
ضمناً موضوع مهمی که اکثر استانها در تصحیح و تسریع انجام آن مبتلا به می باشند که خود حضور نمایندگان در این جلسه را الزامی می نماید تا ساعتی دیگر و آدرس محل برگزاری جلسه تا بعدازظهر امروز اطلاع رسانی خواهد شد .
با تقدیم احترام ؛ کانون انجمنها و شورای هماهنگی کشورداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سالروز وفات حضرت زینب کبری (س)تسلیت بادنتیجه تصویری برای رحلت حضرت زینبنتیجه تصویری برای رحلت حضرت زینب


صبر را معنا و مفهومی به نام زینب است
 احترام عشق هم از احترام زینب است
داوری بنگر که در بیدادگاه شهر شام
 با حسین همدست گشتن اتهام زینب است
مشت را کرده گره با هیبت و احساس گفت
 این حسین فرمانده عالم، امام زینب است
گرچه بین بانوان زهرا مقام اول است
 بعد زهرا رتبه ی برتر مقام زینب است . . .

حضرت زینب (س) در 15 رجب سال 63 هجری قمری از دنیا رفت. بانوی قهرمانی که پس از شهادت امام حسین، ارائه نهضت عاشورا را به دوش کشید و پرچمدار این قیام بود در ضمن سفری که به همراه همسر گرامی شان عبدالله بن جعفر به شام بودند به لقاءالله پیوستند و بدن مطهر ان بانوی بزرگوار در همان جا دفن گردید. زینب (س) که از همه سو نسبش به معصومین می رسد، مستعلی است که راه پیش روی آنان که می خواهند در راه عقیده شان انقلاب کنند، روشن ساخت. او که روح ظلم ستیزی را از مادرش فاطمه زهرا و پدرش حیدر کرار به ارث می برد، در راه افشای ظلم و احقاق حق، با کلام غرّای خویش از هیچ فداکاری و جانفشانی دریغ نمی ورزید.

در تداوم نهضتی که حضرت زهرا در حمایت از امام معصوم زمان خویش و انقلاب علیه باطل در پیش گرفت، حضرت زینب (س) نیز در واقعه کربلا، دوشتادوش امام معصوم حضور داشت و پس از شهادت او نیز پیام قیامش را دبه گوش تمام جهانیان ابلاغ کرد.

حضرت زینب (س) هنگامی که به سال های تشکیل زندگی نزدیک شد، از این امر پسندیده الهی سرباز نزد؛ امّا در ازدواج با پسر عموی خویش شرطی بسیار نیکو قرار داد: اینکه هرگز و در هیچ لحظهای از برادرش اباعبد الله جدا نشود.

نقش آن حضرت در قیام عاشورا، صرفاً نباید از دیدگاه احساسی و روابط نَسَبی تحلیل کرد؛ بلکه در آن واقعه، حضرت زینب خود را فردی می بیند که باید از جان امام خویش محافظت کند و در رکاب او باشد در آن حادثه و مصیبت مهیب که تمام بار غم و اندوه، بر دوش حضرت زینب (س) بود و او باید آغوش تسکین خود را به روی تک تک بازندگان عاشورا می گشود، ودر مقام الگو و مقتدای تمام حاضرین صحنه عاشورا قرارداشت به همین لحاظ، هرگز لحظهای زیر بار غم و ماتم قامت خم نکرد و آزادگی و غرور و حیا و عفت خویش را از یاد نبرد. او بهترینم نمونه برای زنان آزاده و خدا جوی روزگار است.

برای حضرت زینب القاب فراوانی ذکر کرده اند؛ از جمله ان می توان: «عقیله بنی هاشم »، «ام المصائب »، « عارفه»، «عامله »،«زاهده »،«باکیه»، و «صدیقه صغری » را نام برد.

در بیان مقام علمی آن حضرت همین بس که ایشان در زمان اقامت پدر بزرگوارش در کوفه، برای زنان، مجلس تفسیر قرآن بر پا می کرد و در زمان بیماری امام سجاد(ع) مردم برای پاسخ سوالات شرعی خود، مرجعی جز حضرت زینب نداشتند.[164]

پیام عاشورا که توسط حضرت زینب به تمام زنان روزگار ابلاغ می شود، شناخت رسالت سیاسی و پشتیبانی از مبارزه شهیدان،تلاش اجتماعی همراه با عفاف و پاکدامنی و شهید پروری و تربیت نسلی شهادت طلب است.

بانوی مهربان و صبوری که در تمام سال ها ی عمرش، در کوچه پس کوچه های اندوه و معصیت دویده بود، پس از عاشورا، پس از رفتن آخرین دلخوشی و آخرین آمیدش حسین(ع) دیگر تاب تحمل دنیا را نداشت. در مدینه قحط سالی فرا رسید و حضرت زینب به همراه همسرش به شام کوچ کردند. روزی از روز ها یماه رجب، حضرت در کوشه حیاط خانه رو به آسمان نشست و برای آخرین بار نام برادرش حسین را عاشقانه زمزمه می کرد و ان گاه رحلت فرمود.

در هر کجایتاریخ که پرسه بزنیم، نام عاشورا را از زبان هر که بشنویم وآن را از هر منظری نظاره کنیم، پا به پای حسین که امام آن واقعه و رهبر آن حماسه بود، نام و حضور زنی را می بینیم که در تمام لحظه ها ی حادثه حاضر است و حتی به قدر چشم برهم زدنی،غفلت و غیبت نمیکند. عاشورا به نام حسین زنده است و به یاری و یاوری زینب.

زینب، ستون خیمه عاشورا است؛ خیمهای که بر فراز شانه های حسین ایستاده است.

شگفت نیست اگر کسی که در خانه وحی و امامت بزرگ شده، اینچنین بلند آوازه و سر افراز بر بلندی تاریخ بایستد. شگفت نیست که زینب، فریاد افشاگرانه جاوید هستی است؛ کسی که درمحفل خاندان آل عبا، چشم به دنیا گشوده و بر زانوان پیغمبر، کودکی اش را سپری کرده؛ کسی که در سایه نفس های امیر مومنان و بانوی جهان نفس کشیده بی شک زینب خواهد شد؛ زینبی که استوره بی شباهت صبر و پایداری و استقامت است.

زینب (س) شبیه ترین مردمان روزگار به اطمه و علی بود؛ و گرنه، آن گونه که در راه روشنگری مکتب امام خویش استقامت نمیورید و برای احقاق حق و افشای باطل آن گونه بلیغ سخن نمیراند. صبر فاطمی و مضاحت غلوی در وجود عاشورا را چون نهال کوچکی بارورکرد و از او درختی ساخت که تا همیشه هستی بر همه جای جهان سایه افکنده بود. به راستی این همه اعجاز از چه کسی جز نواده پیغمبر ساخته بود ؟

چراغ راه

محمدغالب شانعی در جلسه اسلام شماره 27 سال اول می فرماید: « از برزگ ترین زنان اهل بیت از حیث حسب و نسب و از بهترین بانوان پاکدامن که صاحب روح عظیم و اهل تقوی وآینه سر تا پا نمای مقام رسالت و ولایت، سیده زینب دختر عل یبن ابیطالب است که او را به بهترین سبک که نمونه مکارم اخلاق بود پرورش وتربیت دادند واز پستان علم و دانش خاندان نبوت آشامید و از سر چشمه غیبی نوشید تا در نشانه های مضاحت و بلاغت از آیات بزرگ الهی گشت و در حلم و کرم وبصیرت در امور سیاسی مشهور خاندان بنی هاشم و عرب گشت وجا ل وجلال و سیرت وصورت و اخلاق و فضیلت های عالی در او جمع بود چنانچه شبها به عبادت و روزها در روزه بود و معروف به اهل التقی.»

ابن حجر و ابن اشیر در اسدالغابه در مورد حضرت نوشته اند: در حالت ایشان در مجلس یزید این گونه که چنان صحبت می فرمود که دلالت بر قوت قلبش داشت.(یعنی هیچ ترس و واهمهای از دستگاه حکومت اموی نداشت و به راحتی انتقاد می کرد.)

« نه مهر فسون نه ماه جادو کرد

نفرین به سفر که هر چه کرد اوکرد »

از آنروزی که کوله بار سفر به دوش گرفت و به گام های مهربان ولی مظلوم برادرش اقتدا می کرد، از آن روزی که پا جای پای او گذاشت و در پی حج و سرزمین وحی، سر از صحرای خونخوار طف در آورد، از همان روز محنت های بی پایان او آغاز شد... آه ! اما شاید نه... قدری پیشتر بود که پیش چشمان صبورش، پاره های جگر صبر که از مار خانگی زخم خورده بود، چون گدازه های آتشفشان از گلو فرو ریخت. آیا زینب از ان روز به استقبال مصائب رفت ؟ یا نه... از آن هنگام که تمام بیعت های شکستنی حسن مجتبی را رها کردند و اطراف کیسه ها یزر و سفره های رنگین ظلم جمع شدند ؟

یا از انهنگام که وصی پیغمبر خدا در خانه نشست و سکوت کرد تا مثله شدن قرآن و اسلام را با خار در چشم نظاره کند و سرانجام با طاقت از کف رفته، در محراب غرق به خون رمضان، به آغوش رستگاری بشتابد ؟ و یا نه...

آه زینب ! نام صبور تو مگر از کجا آمده ؟ اهل کجاست که هر لحظه و هر جا شنیدنش لرزه بر اندام ستم می افکند و رعشه به زانوان عشق و شکیب ؟ چگونه است که نام صبورتو را شرمنده و خجل، به کنج عزلت می راند و عفت و حیا را ردس می دهد و آغوش به روی تمام داغداران و بی کسان عالم می گشاید ؟ نامت، سلاله صبری است که نسب از خون هتی شهید و اسیران عاشق دارد. نامت قصیده بلندی است که تمام تداوم تاریخ آزادگی را ضمانت میکند و اهنگ کوبنده اش در تمام سکوت های رذیلانه ازل تا ابد روزگار، طنین می افکند.

صبر به نام تو تکیه می کند. ایمان و ستم سوزی، از پس نام تو سر بر می آورد. مهر و عطوفت شکست نا پذیر هر صبح با اذن تو سر از خواب بر می کند و در رگ های هستی جاری می شود.

آه، نامت پیامبر یک تنه استقامت است... نامی که تنها با چهار حرف عاشقانه و دل انگیز، طولانی ترین خطبه ها و خطابه های ایستادگی را تلاوت می کند.

آه زینب ! الفبای رشادت ف بیش از چهار حرف ندارد؛همان چهار حرف آزاده و مشهور که یکدیگر را در آغوش گرفته اند تا تو را به گوش عالم برسانند.

آه ستاره ها ی روشن، از سر راه کنار بروید ! ابرهای شبانه آسمان را خلوت کنید ! فرشتگان مقرب، در را به روی مهمان بزرگی که در راه است بگشایید ! امشب پرستوی خستهای به آغوش خدا می آید تا تمام سالهای رنج وسوگ عمرش را در آغوش پروردگار بیاساید و خستگی در کند.

او خسته است؛ روی برتافته از تمام اهالی زمین با گیسوان سپید رنجیده و گونه های تاول از اشک می آید. چادر سوگ سیاهش را از او بگیرید و لباس سپید عافیت بر تنش کنید. به او پایان تمام محنت هارا مژده دهید و به آغوش محبوب یگانه اش بسپارید. دیگر برایش بس است سوگواری این همه سال.

زینب؛ لحظهای بایست 1 دنیای پس از بی تو، طاقت وشکیب را از کدام آغوش گشوده وام بگیرد؟ دستی بر سر آشفته روزگار بکش تا اندکی از صبر خود را در جانش به ودیعت بگذاری.

برای بعد از این زمین دعا کن؛ برای روزگاران پر فتنهای که در راهند و مردمان را تک و تنها به باد معصیت می گیرند، برای خستگی های زمانه دعا کن زینب !

آه اگر ذرهای از صبر تو را داشتیم....!

(اگر نبودی عمه...)

آخر تو که هستی که هر کس دردی داردتورا صدا میزند ؟ مگر تو چه قدر توان در زانوانت ذخیره داری که هر که از راه مانده است ودیگر قوتی در زانوانش نمانده از تو استمداد می جوید ؟مگر خانه قلبت برای داغ، چقدر جا دارد که هر لحظه خبری تفدیده ترش کند ؟ آخر با این لبان تشنه و درون گرسنه، چقدر باید تا انتهای این بیابان را برای نوگلی آزرده بدوی؟!

آسمان حیران سینه آسمانی تو شده اند. اهل ملکوتی، انگشت به دهان لحظه لحظه، رفتار خدا گونه تورا می پایند.

آخر مگر تو که هستی که همه این زنان و کودکان غمدیده و رنجور،فقط نام تو را به زبان می آورند حتی ولّی خدا؟! حکم پیامبری را در سینه ات، عفت و پاکدامنی زهرایی را در قلبت، زبان گویا و پر صلابت حیدری را در دهانت، سیاست و پایداری و شجاعت حسنین را در چشمت نگاه داشتهای و بی پروا وبی وقفه به مبارزه ادامه می دهی.

سرباز بی چون وچرای خورشید، پرستار بی وقفه کاروان نور، پدر و مادر و برادر و خواهر و همه کس این یتیمان، عمه جان زینب، کجایی ؟ باز کودکی از کاروان جا مانده است، باز بانویی از شدت گرما و عطش، زیر آوار آفتاب غش کرده است. باز یتیمی خواب آشفتهای دیده و بهانه پدر می گیرد. باز بانوی بارداری از شدت غم و سختی، امانت خود بی موقع را بر زمین نهاده است. عمه جان کجایی که حال برادر زاده ات دوباره دگر گون است. دوباره کودکی، خواستهای داشته و دارند جوابش را با تازیانه می دهد، عمه بیا و مثل همیشه تن نهیفت را سپر بلا کن. عمه بیاو برای سومین روز، سهم اندک غذایت را بین بچه ها تقسیم کن. عمه بیا تا نگاه استوارت، شدت غم را از چهره ها بزداید، گرما بدهد به دلها. عمه بیاتا از آبشار وجودت همه را سیراب کنی در این عطشناک بیابان. اگر نبودی تو عمه چه بر سر ما می آمد. اگر نبودی چه کسی می تواند دنباله این کهکشان را تا عمق ظلمت این خاک تیره، بکشاند. اگر نبودی تو عمه چه بر سر دنیا می امد ؟!

اگر نبودی تو، اگر نبودی ؟!

اشک های زینب که عمری در سوگ عشق و حق ریخته بود، امشب به لبخند سبز می رسند.

اه زینب، تمام خستگی هایت را از امشب در آغوش خدا از یاد ببر !

کاروان زینب که سال های سال در مسیر اندوه در رفتن بود، امشب به سر منزل آرام رسید.

به دنیا آمده بود تا صبر و شکیبایی را از حضور خویش شرمسار کند.

آه از نماز شب نشسته و قامت نا گهان خمیده ! آه از موی سپید یک شبه !...آه از دل زینب !

چقدر خدا دلتنگ زینب بود ! اینک که به سوی او می شتابد، خدا سخت در آغوشش خواهد گرفت.

زینب، فرزند امام عارفان بود، پس چگونه عقیله بنی هاشم نباشد ؟

آه،ای ام المصائب، تمام داغ ها و سوگ ها، در حضور مصیبت های تو رنگ می بازد و از یاد می روند.

تمام شیر زنان روزگار، هر چه فریاد اعتراض را از حنجره تو وام می گیرند.

تمام زمین وزمان بر کربلا می گریند و تمام کربلا بر زینب.

سلام بر نماز شبی که حسین(ع) از توالتماس دعا دارد !

سلام بر مادری که برتمام شهیدان کربلا مویه کرد جز بر فرزندان خویش!

آنجا که نام صبر بر زبان می آید، انگشت ها، شکیبایی زینب را نشانه می روند.

زینب، دنیای پس از حسین را تاب نیاورد؛ اینک اورا به آسمان ها ببریدای فرشتگان محرم !

سر نی در نینوا می ماند اگر زینب نبود

کربلا در کربلا میماند اگر زینب نبود

چهره سرخ حقیقت بعد از آن توفان رنگ

پشت ابری از ریا می ماند اگر زینب نبود

چشمه فریادمظلومیت لب تشنگان

در کویر تفته جا می ماند اگر زینب نبود

زخمه زخمی ترین فریاد در چنگ سکوت

از طراز نغمه وا می ماند اگرزینب نبود

در طلوع داغ اصغر استخوان اشک سرخ

در گلوی چشمها می ماند اگر زینب نبود

ذوالجناح دادخواهی بی سوارو بی لگام

در بیابان ها رها می ماند اگر زینب نبود

در عبور بستر تاریخ، سیل انقلاب

پشت کوه فتنه جا می ماند اگر زینب نبود

آن روز که آن فتنه به بار آمده بود

خورشید ولا بر سر دار آمده بود

با پای برهنه دشت ها را زینب

دنبال حسین سایه وار آمده بود

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

قابل توجه تمامی همکاران محترم سطح کشور

بسم الله الرحمن الرحیم 
با حمد و سپاس به درگاه ایزد منان و با درود و سلام به محضر همکاران ارجمند اعم از خواهران و برادران ؛ از آنجا که مدت مدیدی است تعداد زیادی از همکاران برای مکلف نمودن کارفرما به اجرای قانون علیرغم پیشه کردن صبوری ، تقاضای تحصن کارگری در پایتخت را داشته و دارند و حمایت و نظر کانون و شورای هماهنگی کشوری را متقاضی هستند ، به اطلاع می رسانیم این کانون به تمامی همکاران بویژه روسای انجمنها و نمایندگان استانها ابراز می دارد بهتر آن است در همین روزها بصورت فورس ماژور جلسه ی هم اندیشی و همفکری و تصمیم گیری نهایی با حضور نمایندگان محترم استانها در تهران تشکیل گردد تا در آن جلسه پیشنهادات همه مورد استماع قرار گیرد و بحث و تبادل نظر گردد . آنگاه هر تصمیمی که خرد جمعی به آن رسید ، همه با وحدت و همدلی در اجرای آن اقدامات لازم را بعمل آوریم . لذا شایسته است نمایندگان محترم با رعایت شئونات گفتاری و دور از مسائل حاشیه ای نسبت به این مهم بصورت فوری ابراز نظر نمایند تا در تشکیل جلسه مورد نظر تصمیمات و تدارکات لازم انجام پذیرد . پیشاپیش از همه ی همکاران محترم سپاسگزاری می نماییم . 
با تقدیم احترام ؛ کانون انجمنهای کارگران مراکز مخابرات و شورای هماهنگیداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پیگیری های اخیر به صورت تلفنی پیرامون طرح و پاسخ به همکاران از باب قرارداد

پیگیری های اخیر بصورت تلفنی پیرامون طرح و پاسخ به همکاران از باب قرارداد 
با سلام و درود و عرض تبریک و تهنیت سال جدید و فرا رسیدن ولادت با سعادت امیر مومنان ، امیر بیان ، حضرت علی علیه السلام به محضر تمامی همکاران محترم اعم از خواهران و برادران و خوانندگان گرامی 
همانطور که قبلاً به عرضتان رساندیم طی پیگیری های تلفنی چند روز اخیر ، معاونت اداره کل روابط کار وزارت تعاون ابراز نمودند با توجه به تعطیلات آغاز سال جدید و مرخصی بودن کارکنان اداره ی طرح طبقه بندی مشاغل وزارت ، از روز دوشنبه طرح مذکور به صورت جدی مورد بررسی قرار گرفته و طبق قول مساعد روزهای آخر سال ۹۵ ان شاءالله در همین چند روز باقیمانده از فروردین ۹۶ بحث ابلاغ طرح به استانها جهت اجرا انجام خواهد شد و تبادل اطلاعاتی در مورد مزد مبنا در بعضی استانها نسبت به حداقل دستمزد مطرح بود که با کارشناسان محترم طرح طبقه بندی مشاغل وزارت جهت رفع ابهام صورت پذیرفت . کانون به همراه دیگر همکاران محترم فعال کشوری قطعاً به صورت حضوری و غیر حضوری پیگیر طرح طبقه بندی مشاغل بوده و می باشند ، اما کارکنان حوزه ی اداره کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون ، از تماسهای مکرر همکاران به شدت گله مند هستند چرا که این تماسهای مکرر باعث مزاحمت کاری در این حوزه گردیده است . لذا از همکاران محترم استدعا داریم از تماسهای مکرر با تلفنهای وزارت کار جداً خودداری فرمایند .
اما در مورد قراردادهای موقت ارائه شده از طرف شرکت مخابرات ؛ استانهایی که بیش از یکسال است قراردادی امضا ننموده اند ، مستند به قوانین کار ، چون یک دوره انجام کار بدون قرارداد (توافق ضمنی) انجام گرفته است ، جدا از ماده ۸۳ کارگر رسمی و دائمی می باشند و نیازی به امضای قراردادهای موقت نمی باشد و همکارانی که تا پایان سال گذشته قرارداد امضا نموده بودند با توجه به ادله ای از قبیل ماده ۸۳ ، تفسیر قانون ، بخشنامه ۹۵/۸/۵ مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت و آرای صادره در هیات های حل اختلاف مبنی بر قرارداد دائم ، قطعاً نبایستی قراردادهای تاریخ دار موقت ارائه شده از طرف شرکت مخابرات را قبول و امضا نمایند چرا که اینگونه پیشنهادها متناقض و مغایر با مصوبه مجلس می باشد .
کانون انجمنهای صنفی مراکز مخابراتداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ملاقات با فرمانداران شهرستانهای تربت حیدریه ، مه ولات و رشتخوار

ملاقات با فرمانداران شهرستانهای تربت حیدریه ، مه ولات و رشتخوار
با سلام و درود به محضر محترم همکاران ؛ پیرو مساعدتها و توجهات فرمانداران محترم تربت حیدریه ، مه ولات ، رشتخوار و زاوه در سفر و ملاقات اخیر وزیر محترم ارتباطات و فن آوری اطلاعات در روزهای آخر سال ۹۵ در خراسان رضوی بر حسب ادب ، کانون در روز سه شنبه ۹۶/۱/۱۵ اقدام به ملاقات و عرض تبریک سال نو با فرمانداران مذکور که به انتقال و ابراز مشکلات کارکنان مراکز مخابرات روستایی به وزیر ارتباطات توجه خاصی داشتند ، نمود و به وسیله تقدیم لوح تقدیر ، زحمات این بزرگواران را ارج نهاد . در پایان این ملاقات ها مجدداً نگرانی ها و مشکلات این قشر را یادآوری نمودیم و این فرمانداران محترم نیز متحدالقول ابراز داشتند مصداق فرموده ی مقام معظم رهبری که سال ۹۶ را سال اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال نامگذاری کردند قطعاً از کارگران زحمتکش مراکز مخابرات روستایی باب اجرای مُرّ قانون حمایت خواهیم نمود تا بدینوسیله از حوزه ی اشتغال حمایت و صیانت شده باشد و توصیه به حضور حداکثری در انتخابات پیش رو داشتند . در حاشیه ی این ملاقات توانستیم با یکی از کارشناسان محترم استانداری که پرونده ی تقاضاهای قانونی کانون نزد ایشان می باشد صحبتی داشته باشیم که ابراز داشتند نامه اخیر کانون توسط معاونت محترم سیاسی استانداری خراسان رضوی (جناب دکتر حسینی) پاراف گردیده و دستور دادند جلسه ای پیرامون رفع مشکلات کارگزاران در استانداری تشکیل گردد و تا حصول نتیجه ادامه یابد و نتیجه به این معاونت اطلاع رسانی گردد . قابل ذکر است بعد از ظهر سه شنبه ۹۶/۱/۱۵ جلسه مجمع انجمن صنفی کارگران مراکز مخابرات شهرستانهای تربت حیدریه ، زاوه ، مه ولات ، رشتخوار ، خواف ، بجستان ، گناباد ، مقارن ساعت ۱۶ تشکیل گردید که در این جلسه عضو علی البدل انجمن مذکور جناب آقای محمدرضا شجیعی به عنوان رئیس انجمن معرفی گردید و از زحمات چندین ساله جناب آقای حسن قربانزاده (رئیس سابق انجمن) با تقدیم لوح تقدیری سپاسگزاری گردید . در همین جلسه مبحث اجرای آرای صادره قرارداد دائمِ قطعی و لازم الاجرای حدود ۶۰ نفر از همکاران تربت حیدریه ، زاوه ، رشتخوار و بجستان با امضای فرمهای مخصوص در دستور کار قرار گرفت که دیگر همکاران سطح استان و کشور نیز می توانند این مسیر را عملاً طی نمایند .
کانون انجمنهای صنفی مراکز مخابراتداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سیزده بدر و روز طبیعت

سیزده بدر

امیدوارم با سیزده بدر غمها ازدلهابیرون وبارفتن به دامان طبیعت چون شکوفه های بهاری دلهاتون شادوغنچه های امیدبرای آغازسالی نوشکوفا شود….

سیزده بدر یا جشن بدرقه نوروز از مهمترین رسوم مشترک در میان اقوام ایرانی است که طی سالهای اخیر روز آشتی با طبیعت نیز تلقی می‌شود و مردم برای تکمیل شادیهای خود و دور کردن غم و غصه با حضور در طبیعت زیبا مراسم سیزده بدر را با نشاط و شادمانی اجرا می کنند و  مردم  این روز را در دامن طبیعت و باغهای سنتی در هوایی دلپذیر سپری می کنند.

ایرانیان از گذشته‌های دور، با آغاز بهار و ورود به سال جدید و پس از چند روز دید و بازدید و تبریک سال نو، گویا برای تکمیل شادی خود و دور کردن غم و غصه و خمودگی، در روز سیزدهم فروردین ماه، با بیرون آمدن از خانه و پناه گرفتن در طبیعت، مراسم سیزده بدر را برگزار  می‌کنند.

در همه شهرها و روستاها و مناطق عشایری، خانواده‌ها به صورت گروهی، گاه چند خانواده با هم غذای ظهر را آماده کرده و آجیل و خوردنی‌های سفره هفت سین را با خود برداشته و به دامان صحرا و طبیعت می‌روند و سبزه هفت سین را با خود برده و به آب روان می‌سپارند.

به دامن صحرا و طبیعت رفتن، شوخی و بازی کردن، دویدن، تاب خوردن و در هر حال شاد بودن، از ویژگی‌های روز سیزده بدر و گره زدن سبزه به نیت باز شدن گره دشواری‌ها و برآورده شدن آرزوها، از دیگر رسوم این روز است.

فرهنگ اساطیر برای رسم‌های سیزده بدر معانی تمثیلی آورده به گونه‌ای که شادی و خنده در این روز به معنی فرو ریختن اندیشه‌های تیره و پلیدی، روبوسی نماد آشتی و به منزله تزکیه، خوردن غذا در دشت نشانه فدیه گوسفند بریان، به آب افکندن سبزه‌های تازه رسته نشان دادن هدیه به ایزد آب یا ناهید و گره زدن سبزه برای باز شدن بخت تمثیلی برای پیوند زن و مرد برای تسلسل نسلها و رسم اجرای انواع مسابقه به ویژه اسب دوانی یادآور کشمکش ایزد باران و دیو خشکسالی است.

این باور همگانی چنان است که اگر خانواده‌ای نتواند علتی تمام روز را به باغ و صحرا برود، به ویژه با دگرگونی‌های جامعه شهری امروز، در بعدازظهرروز سیزدهم، حتی برای زمان کوتاهی هم که شده برای گره زدن سبزه و بیرون کردن نحسی از خانه به باغ یا گردشگاهی عمومی می‌رود.

تاریخچه ی سیزده بدر

همانطور که پیشینه ی جشن نوروز را از زمان جمشید می دانند درباره ی سیزده به در (سیزده بدر) هم روایت هست که :

«... جمشید، شاه پیشدادی، روز سیزده نوروز (سیزده بدر)را در صحرای سبز و خرم خیمه و خرگاه بر پا می کند و بارعام می دهد و چندین سال متوالی این کار را انجام می دهد که در نتیجه این مراسم در ایران زمین به صورت سنت و آیین درمی آید و ایرانیان از آن پس سیزده بدر را بیرون از خانه در کنار چشمه سارها و دامن طبیعت برگزار می کنند ...»

اما برای بررسی دیرینگی جشن سیزده بدر از روی منابع مکتوب، تمامی منابع مربوط به دوران قاجار می باشند و گزارش به برگزاری سیزده بدر در فروردین یا صفر داده اند، از همین رو برخی پژوهشگران پنداشته اند که جشن سیزده بدر بیش از یکی دو سده دیرینگی ندارد اما با دقت بیشتر در می یابیم که شواهدی برای دیرینگی جشن سیزده بدر وجود دارد.

همانطور که پیش از این گفته آمد، تنوع و گوناگونی شیوه های برگزاری یک آیین، و دامنه ی گسترش فراخ تر یک باور در میان مردمان، بر پایه ی قواعد مردم شناسی و فرهنگ عامه، نشان دهنده ی دیرینگی زیاد آن است.

همچنین مراسم مشابه ای که به موجب کتیبه های سومری و بابلی از آن آگاهی داریم، آیین های سال نو در سومر با نام «زگموگ» و در بابل با نام «آکیتو» دوازده روز به درازا می کشیده و در روز سیزدهم جشنی در آغوش طبیعت برگزار می شده. بدین ترتیب تصور می شود که سیزده بدر دارای سابقه ای دست کم چهار هزار ساله است.

شیوه های برگزاری و مراسم سیزده بدر

همانگونه که اشاره شد شیوه های برگزاری سیزده بدر و همچنین مراسم و آداب سیزده بدر بسیار متفاوت و گسترده می باشد که در اینجا به تفصیل نمی توان به آنها پرداخت، اما همانطور که می دانیم سیزدهم فروردین تیشتر روز می باشد و آغاز نیمسال دوم زراعی، و مردمان ایرانی برای نیایش و گرامیداشت تیشتر، ایزد باران آور و نوید بخش سال نیک به کشتزارها و مزارع خود می رفتند و در زمین تازه روییده و سرسبز و آکنده از انبوه گل و گیاهان صحرایی به شادی و ترانه سرایی و پایکوبی می پرداختند و از گردآوری سبزه های صحرایی و پختن آش و خوراکی های ویژه غافل نمی شدند.

بخشی دیگر از آیین های سیزده بدر را هم باورهایی تشکیل می دهند که به نوعی با تقدیر و سر نوشت در پیوند است.برای نمونه فال گوش ایستادن ،فال گیری (به ویژه فال کوزه)، گره زدن سبزی و گشودن آن ،بخت گشایی (که درسمرقند و بخارا رایج است)و نمونه های پرشمار دیگر ...از مراسم های روز سیزده بدر هستند.

از آئین های دیگر سیزده بدر که مانند  مراسم چهارشنبه سوری و نوروز، پر شمار، زیبا و دوست داشتنی است،بازی های گروهی، ترانه ها و رقص های دسته جمعی، گردآوری گیاهان صحرایی، خوراک پزی های عمومی، بادبادک پرانی، سوارکاری، نمایش های شاد، هماوردجویی جوانان، آب پاشی و آب بازی بخشی از این آیین هاست که ریشه در باورها و فرهنگ اساطیری دارند. از جمله شادی کردن و خندیدن به معنی فروریختن اندیشه های پلید و تیره، روبوسی نماد آشتی، به آب سپردن سبزه ی سفره ی نوروزی نشانه ی هدیه دادن به ایزد آب «آناهیتا» و گره زدن علف برای شاهد قرار دادن مادر طبیعت در پیوند میان زن و مرد، ایجاد مسابقه های اسب دوانی که یادآور کشمکش ایزد باران و دیو خشک سالی است.

 

سیزده بدر 1395,نحسی سیزده بدر,دروغ سیزده بدر,تاریخچه سیزده بدر

علف گره زدن یکی از مراسم سیزده بدر

افسانه ی آفرینش در ایران باستان و موضوع نخستین بشر و نخستین شاه و دانستن روایاتی درباره ی «کیومرث» دارای اهمیت زیادی است، در «اوستا» چندین بار از کیومرث سخن به میان آمده و او را نخستین پادشاه و نیز نخستین بشر نامیده است.

گفته های «حمزه ی اصفهانی» در کتاب «سِنی ملوک الارض و الانبیاء» صفحه های 23 تا 29 و گفته های «مسعودی» در کتاب «مروج الذهب» جلد دوم صفحه های 110 و 111 و «بیرونی» در کتاب «آثار الباقیه» بر پایه ی همان آگاهی است که در منبع پهلوی وجود دارد که :

«مَشیه» و «مَشیانه» که دختر و پسر دو قلوی کیومرث بودند، روز سیزدهم فروردین برای نخستین بار در جهان با هم ازدواج کردند. در آن زمان چون عقد و نکاحی شناخته نشده بود ! آن دو به وسیله ی گره زدن دو شاخه ی «موُرد»، پایه ی ازدواج خود را بنا نهادند و چون ایرانیان باستان از این راز به خوبی آگاهی داشتند، آن مراسم را به ویژه دختران و پسران دم بخت روز سیزده بدر انجام می دادند، امروزه نیز دختران و پسران برای بستن پیمان زناشویی، نیت می کنند و علف گره می زنند.این رسم (علف گره زدن در روز سیزده بدر)از زمان «کیانیان» تقریبا فراموش شد و در زمان «هخامنشیان» دوباره آغاز شد و تا امروز باقی مانده است.

در کتاب «مُجمل التواریخ» چنین آمده است :

«... اول مردی که به زمین ظاهر شد، پارسیان آن را «گل شاه» نامیدند، زیرا که پادشاهی او الا بر گل نبود، پس پسر و دختری از او ماند که مشیه و مشیانه نام گرفتند و روز سیزده نوروز با هم ازدواج کردند و در مدت پنجاه سال هیجده فرزند بوجود آوردند و چون مُردند، جهان نود و چهار سال بی پادشاه بماند.»

همانگونه که شباهتی بین چارشنبه سوری و نوروز امروزی متداول در تهران و شهرهای بزرگ، با شیوه های اصیل و کهن آن وجود ندارد، سیزده بدر امروزی نیز تنها نامی از یک جشن کهن را برخود داشته و هیچ شباهتی به آیین کهن و یادگار نیاکان ما ندارد. نحوه ی اجرای جشن سیزده بدر ، مانند بسیاری از دیگر آیین های ایرانی، عمیقا از شیوه ی اصیل و باستانی خود دور شده است و به شکل فعلی آن، دارای سابقه ی تاریخی در ایران نیست.

اگر در گذشته مادران و پدران ما، سبزه های نوروزی خود را در این روز به صحرا می برده و برای احترام به زمین و گیاه، آن را در آغوش زمین می کاشته اند، امروزه ما آن را به سوی یکدیگر پرتاب می کنیم و تکه تکه اش می کنیم.

سیزده بدرِ پیشینیان ما، روزی برای ستایش و دعا برای طلب باران فراوان در سال پیش رو، برای گرامیداشت و پاکیزگی طبیعت و مظاهر آن، و زیست بوم مقدس آنان بوده است. در حالیکه امروزه روز ویرانی و تباهی طبیعت است!

 تهیه وتنظیم :یوسفی
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

حلول ماه مبارک رجب، ماه مناجات و بندگی و ماه خانه تکانی دل ها، بر مشتاقان کوی دوست مبارک باد

پیام تبریک ماه رجب, اس ام اس تبریک حلول ماه رجب

 دیباچه ی عشق و عاشقی باز شود
دلها همه آماده ی پرواز شود
با بوی معطر ماه رجب
شور و شعف خدایی آغاز شود


ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده كه: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمی رسد و جنگیدن با كافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است كسى كه یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

از حضرت موسى بن جعفر(علیهماالسلام) روایت شده است كه: هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال، از او دور شود و هر كس سه روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب می گردد.

و همچنین فرمود كه: رجب نام نهرى است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏ تر است. هر كس یك روز از رجب را روزه بگیرد البته از آن نهر بیاشامد.

از امام صادق(علیه السلام) روایت است كه حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود كه: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى‏گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».


ابن بابویه از سالم روایت كرده است كه گفت: در اواخر ماه رجب كه چند روز از آن مانده بود، خدمت امام صادق(علیه السلام)رسیدم. وقتی نظر مبارك آن حضرت بر من افتاد فرمود كه آیا در این ماه روزه گرفته ‏اى؟ گفتم نه والله اى فرزند رسول خدا. فرمود كه آنقدر ثواب از تو فوت شده است كه قدر آن را به غیر از خدا كسى نمی داند به درستى كه این ماهى است كه خدا آن را بر ماه‌هاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده و گرامی داشتن روزه دار را در این ماه بر خود واجب گردانیده است.

پس گفتم یابن رسول الله اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بعضى از ثواب روزه‏داران آن نائل مى‏گردم؟ فرمود: اى سالم هر كس یك روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سكرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر كس دو روز از آخر این ماه را روزه بگیرد از صراط به آسانى بگذرد و هر كس سه روز از آخر این ماه را روزه بگیرد ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدت‌ها و هول‌هاى آن روز و برات بیزارى از آتش جهنم به او عطا كنند. و بدان كه براى روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده است و روایت شده كه اگر شخصی قادر بر آن نباشد هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را دریابد: سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لا یَنْبَغِى التَّسْبِیحُ إِلا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَكْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزََّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ .

اعمال مشترك ماه مبارک رجب
اینها اعمالی است كه انجام دادن آنها متعلق به همه ماه است و اختصاصى به روز معینی ندارد و آن چند مورد است :

1- در تمام ایام ماه رجب دعای ذیل را که روایت شده امام زین العابدین(علیه السلام) در حجر در غره خواندند، خوانده شود:
"یَا مَنْ یَمْلِكُ حَوَائِجَ السَّائِلِینَ وَ یَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ لِكُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْكَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِیدٌ اللَّهُمَّ وَ مَوَاعِیدُكَ الصَّادِقَةُ وَ أَیَادِیكَ الْفَاضِلَةُ وَ رَحْمَتُكَ الْوَاسِعَةُ فَأَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَقْضِىَ حَوَائِجِى لِلدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَىْ‏ءٍ قَدِیرٌ ."

2- دعایی را كه از امام صادق(علیه السلام) روایت شده، خوانده شود:
«خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَى غَیْرِكَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلا لَكَ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلا بِكَ وَ أَجْدَبَ الْمُنْتَجِعُونَ إِلا مَنِ انْتَجَعَ فَضْلَكَ بَابُكَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبِینَ وَ خَیْرُكَ مَبْذُولٌ لِلطَّالِبِینَ وَ فَضْلُكَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ وَ نَیْلُكَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ وَ رِزْقُكَ مَبْسُوطٌ لِمَنْ عَصَاكَ وَ حِلْمُكَ مُعْتَرِضٌ لِمَنْ نَاوَاكَ عَادَتُكَ الْإِحْسَانُ إِلَى الْمُسِیئِینَ وَ سَبِیلُكَ الْإِبْقَاءُ عَلَى الْمُعْتَدِینَ اللَّهُمَّ فَاهْدِنِى هُدَى الْمُهْتَدِینَ وَ ارْزُقْنِى اجْتِهَادَ الْمُجْتَهِدِینَ وَلا تَجْعَلْنِى مِنَ الْغَافِلِینَ الْمُبْعَدِینَ وَ اغْفِرْ لِى یَوْمَ الدِّینِ .»

3 - از امام صادق (علیه السلام) روایت شده كه در ماه رجب این خوانده شود:
«اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ صَبْرَ الشَّاكِرِینَ لَكَ وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْكَ وَ یَقِینَ الْعَابِدِینَ لَكَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَلِىُّ الْعَظِیمُ وَ أَنَا عَبْدُكَ الْبَائِسُ الْفَقِیرُ أَنْتَ الْغَنِىُّ الْحَمِیدُ وَ أَنَا الْعَبْدُ الذَّلِیلُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ امْنُنْ بِغِنَاكَ عَلَى فَقْرِى وَ بِحِلْمِكَ عَلَى جَهْلِى وَ بِقُوَّتِكَ عَلَى ضَعْفِى یَا قَوِىُّ یَا عَزِیزُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ اكْفِنِى مَا أَهَمَّنِى مِنْ أَمْرِ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.»
قابل توجه است که ادعیه دیگری نیز برای این ماه عزیز ذکر شده است که می‌توانید به مفاتیح الجنان مبحث اعمال ماه رجب رجوع نمایید .

4- از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت شده كه: هر كس در ماه رجب صد مرتبه بگوید:

«أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و آن را به صدقه ختم فرماید حق تعالى براى او به رحمت و مغفرت و كسى كه چهار صد مرتبه بگوید بنویسد براى او اجر صد شهید عطا فرماید.

5- از نبی مکرم اسلام روایت است: كسى كه در ماه رجب هزار مرتبه "لا إِلَهَ إِلا اللهُ" بگوید خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه عطا کند و براى او صد شهر در بهشت بنا فرماید .

6- روایت است كسى كه در رجب در صبح هفتاد مرتبه و در شب نیز هفتاد مرتبه بگوید:

"أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ" و پس از اتمام ذکر، دست‌ها را بلند كند و بگوید: "اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ" اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و به بركت ماه رجب، آتش او را مس نكند .

 

اعمال ماه مبارک رجب

 
7- در کل این ماه هزار مرتبه ذکر:

أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ " گفته شود؛ تا خداوند رحمان او را بیامرزد.

8- سید بن طاووس در اقبال از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فضیلت بسیاری براى خواندن سوره قل هو الله أحد نقل کرده است که ده هزار مرتبه یا هزار مرتبه یا صد مرتبه در این ماه تلاوت شود. و نیز روایت كرده كه هر كس در روز جمعه ماه رجب صد مرتبه سوره قل هو الله أحد را بخواند براى او در قیامت نورى شود كه او را به بهشت بكشاند.

9- سید بن طاووس از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت كرده كه: هر كس در روز جمعه ماه رجب، مابین نماز ظهر و عصر، چهار ركعت نماز بگزارد و در هر ركعت حمد یك مرتبه و آیة الكرسى هفت مرتبه و قل هو الله أحد پنج مرتبه بخواند، و سپس ده مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ» حق تعالى براى او از روزى كه این نماز را گزارده تا روزى كه بمیرد هر روز هزار حسنه به او عطا فرماید، و او را به هر آیه‌ای كه خوانده شهرى در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفى قصرى در بهشت از دُرّ سفید دهد و تزویج فرماید او را حورالعین و از او راضى شود .

10- سه روز از این ماه را كه پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه گرفته شود. زیرا كه روایت شده هر كس در یكى از ماه‌هاى حرام، این سه روز را روزه بدارد حق تعالى براى او ثواب نهصد سال عبادت بنویسد.

11- از حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است كه: هر كس در یك شب از شب‌هاى ماه رجب ده ركعت نماز به این نحو که در هر ركعت حمد و قل یا ایها الكافرون یك مرتبه و توحید سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد.

اعمال شب و روز اول ماه رجب
شب اول
این شب، شب شریفى است و در آن چند عمل وارد شده است .

1- وقتی هلال ماه دیده شد فرد بگوید:
اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلامَةِ وَ الْإِسْلامِ رَبِّى وَ رَبُّكَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ.
و از حضرت رسول صلى الله علیه و آله منقول است كه چون هلال رجب را مى‏دید مى‏گفت: اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِى رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَى الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ.

2- غسل
حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فرموده‌اند: هر كس ماه رجب را درك كند و اول و وسط و آخر آن ماه را غسل نماید، از گناهان خود پاک می‌شود مانند روزى كه از مادر متولد شده است.

3- زیارت امام حسین علیه السلام

4- بعد از نماز مغرب بیست ركعت، یعنی 10 تا دو رکعتی نماز گزارده شود. تا خود، اهل، مال و اولادش محفوظ بماند و از عذاب قبر در پناه باشد.

5- بعد از نماز عشاء دو ركعت نماز گزارده شود بدین نحو:
در ركعت اول حمد و ألم نشرح یك مرتبه و توحید سه مرتبه و در ركعت دوم حمد و ألم نشرح و توحید و معوذتین خوانده شود و پس از سلام، سى مرتبه لا إِلَهَ إِلا اللهُ بگوید و سى مرتبه صلوات بفرستد تا حق تعالى گناهان او را بیامرزد مانند روزى كه از مادر متولد شده است.

روز اول رجب
این روز، روز شریفى است و برای آن چند عمل ذکر شده است:


1- روزه
روایت شده كه حضرت نوح (علیه السلام) در این روز به كشتى سوار شد و به كسانى كه همراه او بودند امر فرمود روزه بگیرند که هر كس این روز را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال از او دور شود

2- غسل

3- زیارت امام حسین علیه السلام
از امام جعفر صادق(علیه السلام) روایت شده است که: هر كس امام حسین (علیه السلام) را در روز اول رجب زیارت کند، خداوند او را بیامرزد. البته قابل ذکر است که زیارت از راه دور هم مورد قبول است ان شاء الله.

تهیه وتنظیم :یوسفی

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات